پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧

رييس‌جمهور پايه و اساس دوستي ملت ايران با ملت آفريقا را دوستي فرهنگي، تاريخي و انساني توصيف كرد و گفت: اين دوستي هيچ‌گاه سست و ضعيف نخواهد شد.
منو اصلی
محصولات
انتشارخبرنامه الکترونیکی فرهنگی اجتماعی آدیس آبابا – اردیبهشت ماه 1392 شماره هشت – به زبان فارسی
قیمت : 0  ریال
 

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 74006
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 207663
 بازدیدکنندگان آنلاين : 16
 زمان بازدید : 1.5469
اخبار > برگزاری همایش" اهمیت پاسداشت وحدت جامعه اسلامی " در اتیوپی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش" اهمیت پاسداشت وحدت جامعه اسلامی " در اتیوپی

برگزاری همایش" اهمیت پاسداشت وحدت جامعه اسلامی " در اتیوپی

همایش  "اهمیت پاسداشت وحدت درجامعه اسلامی" برگزار شد  

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی وبا مشارکت مجلس اعلا و مجلس علمای اتیوپی و همچنین مجمع اهل سنت و متصوفه آدیس آبابا ، همایش با شکوهی  با عنوان " اهمیت پاسداشت وحدت درجامعه اسلامی "،  در محل  هتل خلیفه  شهر آدیس آبابا ، با حضورسفیرواعضای سفارت ایران، رایزن فرهنگی، مفتی کل مسلمانان اتیوپی، رئیس مجمع اهل سنت، جمعی از علما ، ائمه جمعه و جماعات ، اندیشمندان مسلمان ازاستان های مختلف اتیوپی و نیزجماعت  شیعیان اتیوپیائی ، پاکستانی ، هندی و سومالیائی مقیم اتیوپی برگزار گردید.

در ابتدای مراسم آیاتی از قرآن کریم توسط  "آقای شیخ سعید علی" ، امام جماعت مسجد نور آدیس آبابا، قرائت شد.

  سپس مجری برنامه آقای "شیخ طاهر محمد ، از شیعیان دانشمند اتیوپی"  اشعار و جملاتی را در وصف سرور کائنات حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبدالله (ص) قرائت کرد و سپس از آقای  "حاج شیخ محمد قاسم عمر، رئیس مجمع اهل سنت و متصوفه آدیس آبابا"  جهت سخنرانی دعوت کرد .

وی پس از تبریک میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) در خصوص اهمیت پاسداشت وحدت مسلمانان اتیوپی چنین گفت:

"در شرائط کنونی مهمترین وظیفه مسلمانان سراسراتیوپی، حفظ وحدت است. چون وهابیت عربستان با همدستی گروههای افراطی و تکفیری ، تلاش می کنند تا این انسجام و یکپارچگی اقوام و قبایل مسلمان از بین برود و لذا شدیدا با برپائی چنین همایشهای علمی مخالفند ولی بحمدالله دومین سالی است که با کمک رایزنی فرهنگی ایران و به تبعیت از رفتار مشایخ صوفیه خود، چنین همایش با شکوهی را در راستای حفظ وحدت کلیه اقشارمسلمان اتیوپی برگزار می کنیم و از این بابت مجددا از رایزن فرهنگی سفارت ایران تشکر می کنیم. ما معتقدیم که آگاه سازی و نجات نسل جوان اتیوپی فقط از طریق دانستن اصول صحیح اسلامی و جلوگیری از تفرقه میسر می گردد پس تنها راه نجات مسلمانان ، گام برداشتن در مسیر وحدت است".

در ادامه همایش، آقای حیدری سخنرانی خویش را ارائه کرد .وی ضمن تبریک به مناسبت میلاد فرخنده حضرت رسول (ص) ، در بخشی از سخنانش چنین بیان داشت:

" اهمیت حفظ وحدت و انسجام جامعه اسلامی آن هم درزمان حاضر که مسلمانان سراسر جهان با انواع مشکلات گسیل شده از سوی دشمنان قسم خورده خود مواجه هستند، برکسی پوشیده نیست ولی بهترین راه حفظ عملی وحدت ، تمسک به سنت نبوی و شیوه های رسول گرامی اسلام به عنوان نخستین منادی وحدت مسلمانان می باشد.  حضرت پیامبر(ص) هیچگاه بین بلال حبشی و سلمان فارسی و صهیب رومی و ابی ذرعربی فرقی نمی گذاشت و همگان را فارغ از زبان و رنگ و عقیده و قومیت ، به سوی وحدت فرا می خواند. حضرتش با حکمت و موعظه حسنه–  تلاش در راه برقراری صلح –  گذشت و فداکاری –  ایستادگی در برابر دشمنان –  وضع قوانین اجتماعی برای بهره مندی همه اقشار جامعه  و بالابردن سطح دانش مسلمانان ، در واقع اقدامات عملی حفظ وحدت را برای ما آشکار ساخته است . هم اکنون با توجه به توطئه های امریکائی صهیونیستی ، کوچکترین اختلاف و تفرقه در صفوف مسلمانان، ضربات سهمگینی به پیکره جامعه اسلامی وارد می سازد ".

سپس، آقای "حاج شیخ عمر ادریس، مفتی کل مسلمانان اتیوپی "  سخنان خود را ارائه کرد. وی که علیرغم کسالتش از ابتدای مراسم حضور پیدا کرده بود، ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی به جهت تلاشی که در راه حفظ وحدت اقشارمسلمان اتیوپی دارد چنین گفت:

"همانگونه که در سخنان رایزن فرهنگی ایران گفته شد ، لازمه محبت قلبی و عملی نسبت به شخص پیامبر گرامی اسلام (ص) ، تبعیت از سنت حسنه ایشان است .هم اکنون با توجه به اختلافاتی که در بین برخی از علمای مسلمان اتیوپی مشاهده می کنم ، ضرورت حفظ وحدت، برادری و صلح بین تمام اقوام ، بیش از گذشته احساس می شود. در این باره شک نکنید که از تفرقه جامعه مسلمان اتیوپی نه تنها خود مسلمانان بلکه پیروان سایر ادیان و حتی دولت فدرال اتیوپی نیز ضرر می بیند و راه برای نفوذ دشمنان اسلام و مسلمین باز خواهد شد."                             

پس از سخنرانی شیخ ادریس ، گروه سرود نوجوانان اتیوپی ، قطعات زیبائی را در مدح و وصف پیامبر گرامی اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س) ، امام حسن و امام حسین علیهما السلام و حضرت زینب(س)  اجرا کردند.

در ادامه مراسم ، آقای حاج محمد سراج، از علما و مشایخ صوفیه " سخنرانی کرد. وی میلاد پیامبر اسلام(ص)  را باعث تجدید میثاق مسلمانان و سر چشمه جوشان وحدت دانست و گفت:

" اگر بخواهیم نسل جوان اتیوپی به راههای افراطی کشیده نشود و از بروز خشونت های قومی قبیله ای در جامعه مسلمان اتیوپی پرهیز گردد، هیچ راه مطمئن و قطعی غیر از وحدت شاخه های مختلف اسلامی وجود ندارد و برپائی این قبیل سمینارهای علمی در واقع نوعی آموزش صحیح اسلامی برای نسل جوان است و به خوبی ، خطرات تفرقه را برای آنان، روشن می سازد".

در ادامه مراسم، بخش تخصصی سمینار آغاز به کار کرد. در این بخش دو مقاله علمی به صورت پاورپوینت برای حضار ارائه شد.

در ابتدا " دکتر عبدی تمام ، استاد مسلمان دانشگاه آدیس آبابا" مقاله خود را با عنوان " نقش تاریخی جشن های میلاد پیامبر اسلام(ص) در حفظ وحدت مسلمانان اتیوپی" ارائه کرد. وی در این مقاله به طور خاص منطقه "سیلته و آلکاسو" را مورد بررسی قرار داده و حضور نیم میلیونی مسلمانان و حتی مسیحیان از سراسر کشور اتیوپی جهت شرکت در مراسم جشن میلاد پیامبر در این منطقه را چشم اندازی بی نظیر از تجلی وحدت دانسته است.

سپس آقای"دکتر بینه گبرو، استاد دانشگاه " مقاله ارزشمند خود را با عنوان  " ضرورت انسجام در جوامع اسلامی"  ارائه کرد. وی پس از بیان مفاهیم وحدت از منظر دانشمندان مختلف، تمامی عوامل تفرقه برانگیز را تشریح کرد و سپس یکایک راههای وحدت عملی را بیان کرد و در پایان مقاله با استناد به سخنان امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه " تفرقه برانگیزان نه شیعه هستند و نه سنی"، چنین نتیجه گیری کرد که هر جا اختلافی مشاهده می شود بدون شک ناشی از توطئه ابرقدرتهای مستکبر می باشد.

آخرین سخنران این همایش ، آقای "خاکپور ، سفیر جمهوری اسلامی ایران"  بود. ایشان در سخنان خود ضمن تشکر از برگزارکنندگان این همایش فرخنده و مهم ،  با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) منقول از کتاب صحیح بخاری، مبنی بروقوع فتنه ها در سرزمین شام و یمن، چنین افزود:

" اعلان پایتختی قدس شریف برای رژیم صهیونیستی ، نقض تمامی قوانین بین المللی است آن هم از سوی دولت امریکا که مرتبا دیگر دولتها و ملتهای جهان را به پایبندی به قوانین و قطعنامه های سازمان ملل تشویق می کند. در این برهه حساس ، انشاالله با حفظ وحدت مسلمانان جهان، آزادی سرزمین فلسطین رقم خواهد خورد."

در پایان مراسم ، سرود های زیبائی در مدح و منقبت پیامبر و خاندان رسول(ص) به شکل محلی و بومی(منظومه) ، اجرا شد که مورد استقبال شدید حاضران قرار گرفت 

  

 


١٦:٤٥ - 1396/09/21    /    شماره : ٦٩٣٥٢٦    /    تعداد نمایش : ١٨٦رييس‌جمهور پايه و اساس دوستي ملت ايران با ملت آفريقا را دوستي فرهنگي، تاريخي و انساني توصيف كرد و گفت: اين دوستي هيچ‌گاه سست و ضعيف نخواهد شد.